niedziela, 23 grudnia 2007

Przewodnik po encyklikach. Myśląc z Janem Pawłem II




O encyklikach z Pawłem Kozackim OP rozmawiają:

* Jarosław Kupczak OP
* Ks. Józef Zabielski
* Michael Novak
* Wojciech Kluj OMI
* Ks. Andrzej Siemieniewski
* Elżbieta Adamiak
* Aniela Dylus
* Jarosław Różański OMI
* Maciej Zięba OP
* Paweł Bortkiewicz TChr
* George Weigel
* Ks. Richard Neuhaus
* Jan Andrzej Kłoczowski OP
* Tomasz Kwiecień OP

Komentarze Macieja Zięby OP

Paweł Kozacki, Przewodnik po encyklikach. Myśląc z Janem Pawłem II, Poznań 2003.


ABC o New Age



Kompleksowe omówienie tematyki New Age.

Redaktorka, Anna Białowąs, w jednej pracy zebrała artykuły najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Wymieńmy tylko niektórych: ks. Aleksander Posacki, Hanna Karaś, Dariusz Pietrek, ks. Andrzej Siemieniewski, Piotr Tomasz Nowakowski.

Książka porusza również wiele zagadnień. Oto tylko niektóre z nich:
  • Czym jest New Age?
  • Ezoteryzm, okultyzm, inicjacja
  • Joga - czy naprawdę dla chrześcijanina?
  • Magia
  • Harry Potter
  • Parapsychologia 
Publikacja została uzupełniona słownikiem New Age oraz obszerną bibliografią na temat New Age i zagadnień pokrewnych. Książka może stanowić znakomite wprowadzenie w tematykę New Age i zagrożeń, które niesie dla każdego czytelnika.

Anna Białowąs (red.), ABC o New Age, Tychy 2005.


Między sektą, herezją a odnową




Istnieją grupy chrześcijan wierzących w Biblię jako dar od Boga, którzy nie stronią od używania takich skojarzeń z Kościołem katolickim jak "potworna herezja", czy "sprzyjanie planom szatana". Poświęcają sporo energii zwalczaniu katolickiej formy wiary jako z gruntu fałszywej i prowadzącej do wiecznego potępienia: "wprawdzie wszyscy chrześcijanie są dobrzy, ale katolicy właściwie chrześcijanami w ogóle nie są, żyją zabobonnie, a najlepiej by zrobili, gdyby Kościół katolicki opuścili". Zwykle tego typu myślenie kojarzyło się nam ze Świadkami Jehowy. Okazuje się jednak, że może występować także poza tym ugrupowaniem, i to w środowiskach, po których byśmy się tego nie spodziewali.

Wśród ludzi uważających się za "biblijnych chrześcijan", będziemy czasem spotykać na naszej drodze antykatolicko, radykalnie nastawionych wyznawców Jezusa. Wobec nich zachować się mamy tak, jak nauczali tego Apostołowie: "Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest" (1P 3,15).

Część materiału tej książki była wcześniej zawarta w publikacjach: Między sektą, herezją a odnową (Toruń 1998) i Na skale czy na piasku? (Wrocław 2000). Obecna, trzecia wersja książki, dostosowana jest do szybko zmieniającej się rzeczywistości.

ks. dr hab. Andrzej Siemieniewski, Między sektą, herezją a odnową, Toruń 2002.


Teologia duchowości - reaktywacja

 
Strona "Teologia duchowości" powstała w grudniu 2000 roku. Główna strona wyglądała wówczas tak: 
 
 
 

Wiele różnych przyczyn złożyło się na to, że po około roku funkcjonowania jej działalność została zawieszona. Teraz gdy te przyczyny przestały być aktualne, pragniemy reaktywować stronę, lecz pod innym adresem i w nieco zmienionej szacie graficznej. Logo pozostawiamy to samo - niech służy jako znak rozpoznawczy dla Czytelników sprzed lat, których serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy, że z nami byli.